Ekonomika

Čerstvě přijatá Směrnice EPBD: vyjádření Komory obnovitelných zdrojů energie

Praha 13. března 2024


Evropský parlament včera odpoledne schválil přepracované znění Směrnice o energetické náročnosti budov (EPBD). Ta především zavádí pojem „budova s nulovými emisemi”, jejíž velmi nízká spotřeba energie je – je-li to technicky proveditelné – plně pokryta energií z obnovitelných zdrojů (shrnutí najdete níže).

Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie, řekl:
„Od září má v Česku platit odložený zákaz používání špinavých kotlů na tuhá paliva 3. emisní třídy. Další odklady by byly jednoznačně krokem mimo. Stát by si měl také začít všímat víc plynových kotlů, které nechávají domácnosti napospas výkyvům cen na trhu.”

  
Aleš Hradecký, předseda Cechu akumulace a fotovoltaiky, řekl:
„Zájem o FVE byl již v loňském roce vysoký, což jednoznačně potvrzuje prozíravost všech spotřebitelů být nezávislý na cenových výkyvech a pevných platbách do budoucnosti. O novou fotovoltaiku projevilo od začátku roku zájem bezmála 27 tisíc domácností, které si požádaly do Nové zelené úsporám. Instalační firmy stíhají rychle odbavovat nové zákazníky, Cech jim stále pomáhá montážní kapacity navyšovat. Kdo teď objedná, za měsíc až dva má hotovo a stihne první jarní paprsky.”

Radek Červín, předseda Asociace pro využití tepelných čerpadel, řekl:
„Je potřeba, aby se stát rozhoupal a ještě více otevřel Novou zelenou úsporám náhradě fosilních plynových kotlů za emisně čistší a energeticky účinnější zdroje. Cena fosilního plynu není stabilní, ani dlouhodobě udržitelná. Navíc se musí dovážet. Čím víc bude v síti obnovitelné elektřiny, tím bude levnější i teplo z tepelných čerpadel. Tak s tím počítá i dnes schválená Směrnice.”

Jiří Kalina z Československé společnosti pro sluneční energii, řekl:
„V domácnostech lze solárními kolektory od jara do podzimu z velké části nahradit klasické zdroje vytápění nebo ohřev teplé vody. V bytových domech je při ceně kolem 1 000 Kč za GJ tepla návratnost solárně termických systémů 6 až 8 let. Lze na ně čerpat dotaci z Nové zelené úsporám, která pokryje zhruba 30 % nákladů.”

Libor Soukup, prezident Cechu kamnářů ČR, řekl:
„Dřevo využívá pro vytápění, přípravu teplé vody či vaření přes milion domácností a  akumulační kachlová kamna jsou na pomyslném vrcholu těchto zdrojů. Topíte v nich 1x až 2x denně a kromě dřeva k jejich provozu nepotřebujete žádný další energetický zdroj. Hlavní výhody vytápění kamny jsou nezávislost, levný provoz a dostupnost paliva. Kamna jsou proto také ideální variantou hledáte-li v rámci obnovitelných zdrojů alternativu k jinému energetickému zdroji. Moderní topidla na dřevní biomasu jsou ekonomická, ekologická a estetická, tedy krásná. Základem je ale kvalitní projekt a stavba. Pak vydrží třeba i sto let.“

Martin Mikeska

Sdílejte ...